Nieuwsbericht

FB_IMG_1776662574033

VogelBeschermingNederland-Infomail september 2026

Hallo allemaal,

Hierbij weer een Infomail vanuit Zeist. Vanwege de vakantieperiode was er vorige maand geen Infomail.

Landelijke Dag 2026

Zoals gebruikelijk vindt op de laatste zaterdag van november weer de Landelijke (Sovon-)Dag plaats. Dit duurt nog even, maar inmiddels wordt het programma wel steeds duidelijker. Natuurlijk zijn wij dan ook aanwezig met een stand en houden we een aantal lezingen. Daar zien we jullie graag! Dus kom langs, laat je inspireren en informeren, en kom bijkletsen met medevogelaars en Sovon, NOU en wij. Zie hier voor meer informatie over deze dag en het voorlopige programma: www.sovon.nl/ld. En graag tot 28 november!

Nieuwe Vogelatlas: doe mee!
In december start het veldwerk voor de nieuwe Vogelatlas van Nederland. Duizenden vogelaars gaan tot eind 2030 de vogels van ons land in kaart brengen. Als lid van een vogelwerkgroep ken je jouw omgeving als geen ander — precies daarom is jouw hulp bij het atlaswerk zo waardevol.


Wat is er nieuw?
Het atlasproject, georganiseerd en gecoördineerd door Sovon Vogelonderzoek Nederland, brengt systematisch zowel broedvogels als winter- en trekvogels in kaart. Nederland is daarvoor opgedeeld in 1685 atlasblokken van 5 bij 5 kilometer. De komende vier jaar worden deze blokken het hele jaar door onderzocht, volgens vaste telrichtlijnen. Zo ontstaat straks weer een compleet overzicht van welke vogels waar voorkomen en in welke aantallen — een opvolger van de atlas die in 2018 verscheen.


Waarom meedoen?
Atlassen is vogels kijken en tellen met een missie. Het brengt je op plekken in je eigen regio waar je normaal niet zo snel komt, en laat je soorten tegenkomen die je daar misschien niet had verwacht. Voor vogelwerkgroepen is het bovendien een mooie kans om samen op pad te gaan: een atlasblok tellen kan prima als groep, waarbij leden onderling de tellingen verdelen. Je hoeft als teller niet per se alle onderdelen in hetzelfde jaar uit te voeren, laat staan in je eentje. Alvast leuk om te weten: de resultaten zijn straks ook in te zien op het niveau van je eigen werkgebied. Genoeg reden dus om de atlastellingen als werkgroep meteen te benutten voor een eigen Avifauna.


Belangrijk voor natuurbescherming
De veranderingen in aantallen en verspreiding van vogels gaan snel, onder andere door veranderend landgebruik en klimaatverandering.
Actuele en accurate gegevens over vogelpopulaties zijn onmisbaar om hun belangen in te kunnen brengen bij deze ontwikkelingen. De nieuwe Vogelatlas levert precies die gegevens.


Meedoen
Je kunt op verschillende manieren bijdragen: door je aan te melden voor een atlasblok (per 1 oktober mogelijk), door aanvullende tellingen te doen via LiveAtlas of met losse waarnemingen. Kijk voor meer informatie op www.vogelatlas.nl. Je ziet daar ook welke coördinatoren het aanspreekpunt zijn voor het werkgebied van de vogelwerkgroep.

Draag uw kandidaat aan voor de Gouden Lepelaar

Wie verdient volgens u de Gouden Lepelaar? Met deze bijzondere prijs zet Vogelbescherming ieder jaar iemand in het zonnetje die zich op buitengewone wijze inzet voor de bescherming van vogels. We zoeken kandidaten die zich niet alleen beroepsmatig, maar ook in hun vrije tijd met hart en ziel voor vogels inzetten.
Kent u zo iemand? Draag uw kandidaat dan voor! Meer informatie over de criteria en de wijze van aanmelden vindt u op vogelbescherming.nl/gouden-lepelaar. Stuur uw goed gemotiveerde voorstel vóór 1 maart 2027 naar Ellis Samsom via ellis.samsom@vogelbescherming.nl of naar Postbus 925, 3700 AX Zeist.

Uitreiking Gouden Lepelaar 2026
Ook dit jaar is deze onderscheiding weer uitgereikt. Tijdens een bijeenkomst van de KNNV-Vogelwerkgroep Wageningen viel Leo Zwarts deze eer te beurt.
Zwarts werd onderscheiden vanwege zijn uitzonderlijke inzet voor onderzoek naar de leefomstandigheden van trekvogels in de Sahel, het gebied ten zuiden van de Sahara waar veel Europese trekvogels overwinteren. Tussen 2011 en 2019 verrichtte hij omvangrijk veldwerk in de regio, samen met collega-onderzoekers die aangeven dat zonder Leo Zwarts het project er niet zou zijn geweest. Vogelbescherming heeft het Sahel-vogelonderzoek ondersteund, onder meer in het kader van ons Living on the Edge-project.  Voor meer informatie over de uitreiking zie hier: Gouden Lepelaar voor Leo Zwarts | Vogelbescherming.

Nomineer een boer voor de Gouden Leeuwerik 2026

Overal in Nederland laten akkerbouwers zien dat landbouw en natuur hand in hand kunnen gaan.
Met bloemenranden, kruidenrijke akkers, voedselvelden en ruimte voor vogels, insecten en andere soorten maken zij het verschil voor de biodiversiteit op het platteland. Om deze boeren in het zonnetje te zetten, reikt Vogelbescherming Nederland jaarlijks de Gouden Leeuwerik uit.
Afgelopen jaar hadden we wederom een mooie winnaar: Meeuwis Millenaar uit Dussen.
Om dit jaar weer een waardige winnaar vinden, vragen we opnieuw jullie hulp om kandidaten voor te dragen voor deze mooie prijs!  De Gouden Leeuwerik bestaat uit een bronzen wisseltrofee en een geldprijs van 5.000,- euro, die de winnaar kan besteden om de biodiversiteit op het bedrijf te versterken. Ken jij in een akkerbouwer die zich meer dan gemiddeld inzet voor de akkervogels op zijn of haar bedrijf?
Draag diegene dan uiterlijk 18 oktober voor om kans te maken op de Gouden Leeuwerik!

Meer informatie vind je hier: Nomineer een akkerbouwer voor de Gouden Leeuwerik | Vogelbescherming

Gert Ottens, Vogelbescherming Nederland